Google

Zarabianie na blogach - jak zbudować pasywny dochód

Blog przeniesiony. Zajrzyj na nowy blog o zarabianiu na blogach. :)

Subskrybuj RSS tego bloga i czytaj artykuły gdy tylko się pojawią!wtorek, 21 sierpnia 2007

Google Sitemaps i Blogger

Pisałem kiedyś (bardzo dawno temu!) o czymś, co nazywa się "narzędzia dla webmasterów". Jest to zestaw usług dla webmasterów, oferowany przez Google. Ma pomagać webmasterom w promowaniu serwisów w wyszukiwarce i wyszukiwarce w promowaniu serwisów. :)

W indeksowaniu serwisów przez wyszukiwarki pomagają zwłaszcza tzw. sitemaps. Jest to nic innego jak specjalnie spreparowana mapa witryny. Przygotowana dla robota indeksującego Google. Dzięki niej będzie mógł on odwiedzić każdą podstronę serwisu. Dowie się też o nich wcześniej, bo wkrótce po uaktualnieniu sitemapy. Jak więc wykorzystać to narzędzie korzystając z Bloggera?

W podlinkowanym na początku poście pisałem o tym, jak skorzystać z narzędzi dla webmasterów. Nie będę się więc powtarzać. Dziś tylko napiszę, jak wykonać sitemapę dla Bloggera.

Z Bloggerem jest taki kłopot, że (domyślnie) nie można dodawać na serwer z blogiem żadnych plików. Ani skryptów. Więc nie ma jak przygotować ręcznie pliku z mapą. Nie ma też jak dodać jakiegoś skryptu, który tę sitemapę przygotuje. Pozostaje nam jedynie skorzystać z czegoś, co już jest gotowe.

Szukałem długo, w końcu znalazłem. Jako sitemapę można wykorzystać... kanał RSS naszego bloga. Raczej nie spełnia on formalnych wymagań sitemapy. Posiada jednak odnośniki do nowych postów na blogu. Spełnia więc funkcję, o jaką nam chodzi: informuje Google o nowych wpisach na blogu. :) Tu sprawdza się jedno z praw Murphy'ego: jeśli coś jest głupie i działa, nie jest głupie.

Instalujemy więc sitemapę w narzędziach dla webmaterów. Na zakładce Mapy witryn klikamy na dodaj mapę witryny i następnie wybieramy typ: dodaj mapę ogólnej witryny internetowej. W pole, które się pokaże, wpisujemy adres naszego kanału RSS.

W Bloggerze kanały RSS są dwa: atom.xml i rss.xml. Ten pierwszy jest "reklamowany" przez domyślny szablon bloga (link do niego jest na dole). Skorzystałem więc z niego.

Później, przeniosłem kanał RSS na feedburnera. Wywołanie adresu /atom.xml kierowało więc na zewnętrzną stronę. I spowodowało błąd sitemapy. Bo kanał zawiera linki kierujące pod adresy na serwerze feedburner. Zamieniłem więc adres sitemapy na /rss.xml i wszystko zaczęło pięknie działać. :)

Podsumowując, wpisz jako adres witryny plik /rss.xml, nawet jeśli nie masz licznika subskrybentów RSS. Może kiedyś w przyszłości go założysz, wtedy się sitemapa rozsypie...

Komentarzy: 1

Anonimowy napisał (napisała)...

dzięki przydały mi się informacje z tego posta. W ogole swiaetny blog, keep it up :)