Google

Zarabianie na blogach - jak zbudować pasywny dochód

Blog przeniesiony. Zajrzyj na nowy blog o zarabianiu na blogach. :)

Subskrybuj RSS tego bloga i czytaj artykuły gdy tylko się pojawią!wtorek, 13 marca 2007

Optymalizacja reklam AdSense

Od niedawna na forum Pozycjonowanie i Optymalizacja w dziale AdSense pojawia się cała masa pytań na temat tego, co można zrobić lepiej, by reklamy miały większą klikalność. Jestem uprzejmy i lubię pomagać, więc z początku odpisywałem w tych wątkach, ale to nie spowodowało, że pytania przestały się pojawiać. Wręcz przeciwnie. Więc skoro tak, napiszę tu co i jak, będzie szybciej... :)

Pisałem o tym również w poście "AdSense - dopasowanie reklam do strony" i polecam zajrzenie do tamtego tekstu. Tu postaram się wspomnieć o tym, co tam nie zostało poruszone.

Po pierwsze, reklamy powinny trafiać tam, gdzie trafia wzrok gościa. A więc jak najbliżej głównej treści witryny. Nie na sam początek strony, jeśli od treści (środka) strony reklamy będą oddzielone kilkoma przestrzeniami (grafiką, liniami, paskiem nawigacyjnym). Mózg spodziewa się, że interesująca go treść będzie w środku strony, otoczona różnymi elementami (menu, grafika), więc je po prostu eliminuje.
Na mojej najlepszej stronie najwięcej zarabia jednostka, która umieszczona jest na samym początku tekstu artykułu, jako tabelka wyrównana do lewej krawędzi, umieszczona pod tytułem danego artykułu. Nieco mniej zarabiają jednostki umieszczone w treści artykułu, ale pomiędzy akapitami, wyrównane do środka (obok nich nie ma tekstu).

Warto reklamy umieszczać obok menu nawigacyjnego, o ile możliwe jest ich dopasowanie tak, by przypominały elementy menu -- to dotyczy zwłaszcza jednostek linków.

Biorąc pod uwagę, że ludzie często nie czytają artykułu do końca i siedzą na stronie jedynie przez kilka sekund, konieczne jest, by reklamy były widoczne od razu, bez potrzeby przewijania okna. Te widoczne niżej być może w ogóle nie zostaną zauważone a skoro tak, na pewno nikt w nie nie kliknie.

Warto umieszczać reklamy pomiędzy fragmentami tekstu, ale najlepiej zarabiają te, które nie są od tekstu mocno odseparowane. Ze wspomnianych doświadczeń na mojej witrynie wynika, że reklama oblana tekstem jest lepiej klikana niż reklama umieszczona w białym polu między akapitami tekstu.

Jeśli prowadzisz bloga, warto umieścić reklamy pomiędzy kolejnymi postami. To oczywiście ma sens, jeśli ktokolwiek przeczyta więcej niż tylko pierwszy akapit. Jeśli dużo ludzi znika z Twojej strony od razu, nie spodziewaj się, że ktoś te reklamy w ogóle zobaczy.

Jeśli umieszczasz reklamy na forum dyskusyjnym, najlepiej klikane są reklamy umieszczone przed i za pierwszym postem a także te umieszczone w kolumnie z boku obok wątku.

Ponieważ czytamy od lewej do prawej, nasz wzrok woli to, co jest po lewej stronie ekranu, zatem lepiej zarabiają skyscrapery po lewej niż po prawej stronie.

Tyle ogólnie, dobre informacje na temat tego jakie jest najlepsze położenie (ułożenie) reklam AdSense znaleźć można w helpie tegoż programu:


Jeśli ten tekst Cię nie zainspiruje, sugeruję Ci lekturę podręcznika zarabiania w AdSense. Moje doświadczenia bazują na pomysłach z tej książki. :)

Aha, na koniec jedna, bardzo ważna sprawa.

Stwórz sobie kanały spersonalizowane dla każdej jednostki reklam, którą umieszczasz na stronie, będziesz mógł (mogła) sobie później sprawdzać, które sprawdzają się najlepiej. O tym testowaniu kanałami i jak to robić napiszę w przyszłości, o ile będzie takie zapotrzebowanie. Chęć przeczytania takiego tekstu proszę wpisywać w komentarzach. ;)

Komentarzy: 1

smile! napisał (napisała)...

obsluga kanalow zpersonalizowanych raz ;)